Dr. Timothy Leary

Timothy Leary byl ve své době velice kontroverzní osobností, člověk, který ač vysokého vzdělání, (A nebo právě proto) odmítal jít s davem, prošlapanou cestou, odmítal dělat něco co již někdo před ním udělal.

Říkával: "máte takového Timothyho Learyho, jakého si zasloužíte." Můžeme ho považovat za blázna a feťáka ale pravdou je, že byl v první řadě vědcem, filozofem a vizionářem.

Narodil se v roce 1920 ve Springfieldu ve státě Massachusetts. O jeho dětství víme snad jen to, že byl ovlivněn svým dědečkem, který ho nabádal, aby dělal vždy něco jiného, co ještě nikdo před ním nezkusil, aby byl jedinečný. Byl obdivovatelem Toma Sawyera a Huckleberryho Finna, postav z knih Marka Twaina. Svá studia započal na vojenské akademii ve West Pointu odkud byl vyhozen a studoval na několika dalších univerzitách. Studia zakončil doktorátem z klinické psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkley.

Většinu své dospělosti strávil snahou o oživení lidského ducha a pozdvižení úrovně sociálního vědomí. Ve čtyřicátých a padesátých letech pracoval jako psycholog, zdůrazňující lidskou interakci. Snažil se o převrat ve vědě a prosazoval radikální myšlenky například do té doby neznámé skupinové terapie. Trvalo téměř 50 let, než Americká psychologická asociace uznala jeho úspěchy.

Když se Leary v šedesátých letech seznámil s psychedelickými drogami, viděl v nich potenciál pro nové formy psychoterapie a pustil se do výzkumu jejich účinků na lidský nervový systém. Po experimentech na sobě a svých přátelích přinesl psychedelika na katedru psychologie Harvardovy university, kde své výzkumy rozvinul a pořádal "sezení" s Psilocybinem a později LSD, při kterých zkoumal vliv na lidskou psychiku. Jako vědec opatrně navrhoval a pečlivě vyhodnocoval laboratorní pokusy, studující citový, fyzický a sociální vliv psychedelik na dobrovolníky z řad studentů. Po naschromáždění velkého množství výsledků a zkušeností s vedením "sezení" pokračoval "léčením" zločinců ve věznicích s pozitivními výsledky (Snížení recidivy), ale projekt byl vládou ukončen. Poté se přestěhoval a působil na území Mexika, kde pořádal sezení s LSD, dokud nebyl na popud vlády USA z Mexika vyhoštěn. Dříve, než mohl dosáhnout nějakých významnějších výsledků, udělaly titulní stránky novin z LSD nebezpečnou novou drogu. Díky tomuto šílenství se stalo LSD nelegálním a Learyho pokusy byly předčasně ukončeny.

Cítil, že se blíží něčemu velkému a tak obětoval profesionální kariéru a pokračoval ve svých pokusech s LSD ze soukromých prostředků na farmě v Millbrooku ve státě New York. Během tohoto období navštívil také japonsko a Indii, kde se "učil" od Šrí Krišny Prema a Lámy Govindy a byl silně emocionálně ovlivněn návštěvou Černé pagody v Konaraku a zakázaného břehu Gangy v Varanasi (Benáresu). Po návratu Leary pokračoval ve zveřejňování prospěšných účinků LSD a jak se začala formovat šedesátá léta, postavila ho většina médií do role "LSD-gurua". Jak se droga stávala populárnější, s radostí psal instrukční příručky pro její bezpečné použití. Vyzýval k respektu před drogou a vybízel k vyladění stavu a prostředí ("set and setting") jako ochrany proti špatným tripům. V roce 1966 byl uvězněn za držení drogy ale v roku 1970 z vězení utekl. Nalezl azyl v Asii a pak Švýcarsku, ale v roce 1973 byl zatčen agenty DEA, vydán do Ameriky a poslán zpět do vězení. Propuštěn byl v roce 1976, když nový soudce nahradil svůho předchůdce.

Když se přestěhoval do Californie, objevil novou technologii měnící mozek a nadšeně podporoval přicházející počítačovou revoluci. V osmdesátých letech psal počítačový software, zajímal se o nové technologie jako například nanotechnologie a krionika a pokračoval ve psaní knih a přednášení, ale přestože se jeho zájem přesunul z drog k technologii, stále byl považován za onoho LSD-gurua z šedesátých let. Když u něj lékaři při rutinní prohlídce zjistili rakovinu prostaty, musel Leary čelit vlastní smrtelnosti. Zděšený tajemstvími a tabu, obklopujícími smrt, rozhodl se popsat proces smrti, vytvořit jakýsi plán, který nazval "Plán umírání". Zemřel přirozenou smrtí v 75 letech, ve své vlastní posteli, obklopen přáteli. Kolem jeho smrti se vyrojilo spousta mýtů a pověr ( cesta do vesmíru, krionicky zmrazen, useknutá hlava :) ), pravdivá je však nejspíše ta verze, ve které byl zpopelněn a rozptýlen.

Části tohoto textu byly převzaty z Životopisu T. Learyho na internetu, zbytek vychází z mých znalostí a knihy Záblesky Paměti.

copyright: petrsimi 2006, kontakt: petrsimi@centrum.cz